EMOCJE OD PIERWSZEGO WEJRZENIA
HOBBY DLA AKTYWNYCH MĘŻCZYZN

Aktywni mężczyźni nie znoszą nudy. Rozpiera ich energia, chcą podążać za swoją pasją i czerpać z życia pełnymi garściami. Na myśl o nowych wyzwaniach czują dreszczyk podniecenia i chętnie angażują się w nowe przedsięwzięcia.

Aktywność niejedno ma imię. Niektórzy wolą sprawdzać się fizycznie, inni intelektualnie, a jeszcze inni stawiają na kreatywność. Ich wspólnym mianownikiem są jednak emocje. Oto nasze zestawienie ośmiu hobby, które sprawią frajdę każdemu prawdziwemu facetowi!

Fot. Adobe StockFot. Adobe Stock


1. WARZENIE PIWA


Niewiele jest pasji, które pozwalają stworzyć coś, czym można się dosłownie podzielić z przyjaciółmi. Porzućcie koncernowe jasne pełne lub udawane rzemieślnicze trunki, nie wydawajcie więcej majątku w kraftowych barach. Własne piwo jest na wyciągnięcie ręki. Początki domowego piwowarstwa nie muszą być ani trudne, ani drogie. Za rozsądne pieniądze możecie kupić odpowiednie urządzenia i gotowe półprodukty. W miarę nabywania doświadczenia można zacząć eksperymentować, żeby stworzyć unikalne piwo, które w idealny sposób odpowiada waszym kubkom smakowym. Stworzony własnoręcznie trunek to nie tylko powód do dumy z własnych osiągnięć, ale przede wszystkim sposób na aktywne, pożyteczne i kreatywne spędzenie wolnego czasu.


2. JAZDA SAMOCHODEM


Aktywni mężczyźni nade wszystko cenią wolność. A cóż daje jej więcej niż komfortowy, bogato wyposażony samochód i droga po horyzont? Wycieczki samochodowe - zarówno te spontaniczne, jak i precyzyjnie zaplanowane, zarówno samotne, żeby pobyć z własnymi myślami, jak i w doborowym towarzystwie - to hobby, w którym spotyka się aktywność, emocje i pasja odkrywcy. Najlepiej realizować je z nową Kią Cee’d. Jej perfekcyjny stylistyka, sportowa sylwetka i dopracowane detale przykuwają wzrok. Natomiast wbudowana nawigacja, wygodne i praktyczne wnętrze oraz najwyższa jakość wykończenia sprawiają, że chce się po prostu wsiąść do środka i ruszyć przed siebie!

Kia Ceed Fot. materiały partneraKia Ceed Fot. materiały partnera
Fot. shutterstockFot. shutterstock


3. FOTOGRAFIA


W życiu jest naprawdę wiele momentów wartych uwiecznienia, jednak niewiele dobrych zdjęć powstało podczas siedzenia na kanapie. Fotografowanie to bowiem pasja dla aktywnych i ciekawych świata. Możliwości, jakie daje aparat, są naprawdę nieograniczone – od zdjęć krajobrazów po ujęcia jedzenia, od fotografii makro po portrety, od artystycznych kadrów po pamiątki z wakacji. Nie trzeba przy tym przesadnie inwestować w sprzęt, wystarczy średniej klasy lustrzanka cyfrowa lub flagowy smartfon. Najważniejsze bowiem to nauczyć się patrzeć.


4. GEOCACHING


Ta gra terenowa, polegająca na poszukiwaniu skrytek z fantami uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy, narodziła się w Stanach Zjednoczonych na początku XXI wieku, kiedy uwolniono system GPS do zastosowań cywilnych. Jej popularność w Polsce systematycznie rośnie. Gra łączy w sobie bowiem emocje związane z szukaniem skarbu, aktywność na świeżym powietrzu i poznawanie niezwykłych, często mało znanych miejsc w bliższej i dalszej okolicy. Dodatkową atrakcję stanowią dołączone do współrzędnych zagadki, których rozwiązanie pozwoli na zlokalizowanie skrytki. To hobby dla prawdziwych poszukiwaczy emocji i przygód!

Fot. Adobe StockFot. Adobe Stock

5. DRONY

W ostatnich latach to drony, czyli zdalnie sterowane bezzałogowe statki powietrzne, królują na naszym niebie, przynajmniej do pewnej wysokości. To świetna pasja zarówno dla amatorów gadżetów, dużych chłopców gotowych na dorosłe zabawki czy fotoamatorów pragnących kręcić oryginalne filmy. Pilotowanie takiej maszyny jest świetną zabawą, choć równocześnie wciągającą i często kosztowną inwestycja. Warto przed startem zaznajomić się z przepisami prawa i innymi regulacjami dotyczącymi dronów. Ale później czeka nas wolność otwartego nieba!


6. KRÓTKOFALARSTWO
- AMATORSKIE RADIO


W dobie komunikacji internetowej, telefonów komórkowych i urządzeń typu smart krótkofalówka wydaje się przynależeć do zamierzchłej epoki pagerów, dyskietek i lamp oliwnych. Nic bardziej mylnego! Amatorskie konstruowanie urządzeń radiokomunikacyjnych, nawiązywanie za ich pomocą łączności na wydzielonych pasmach radiowych czy nasłuchiwanie specjalnych częstotliwości to pasja, która liczy sobie w Polsce prawie sto lat. Poza aspektem hobbystycznym krótkofalarstwo stanowi również jeden ze składników aktywnego survivalu.

Fot. Adobe StockFot. Adobe Stock

7. BIEGI W WARUNKACH EKSTREMALNYCH

Aktywni mężczyźni dążą do przekraczania granic i stawiania sobie wciąż nowych wyzwań. Jeśli nie wystarcza ci poranna przebieżka po parku, to spróbuj swoich sił w jednym z ekstremalnych biegów z przeszkodami typu Mud Max czy Hunt Run. Błotne bajora, górskie podbiegi czy rwące rzeki to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na śmiałków gotowych zmierzyć się z oporem materii i własnymi słabościami. Zawody biegów z przeszkodami przygotowywane są na specjalnych torach, których wyrafinowanie może przyprawić o zawrót głowy. Przygotujcie się na przerzucanie opon, wspinanie się po linach, czołganie, noszenie worków z piaskiem czy wspinaczkę po ściankach. Najlepszą nagrodą jest samo ukończenie biegu!

Fot. Adobe StockFot. Adobe Stock


8. SZTUKI WALKI


W trenowanie sztuk walki – zarówno tradycyjnych, jak karate, taekwondo czy aikido, jak i bardziej współczesnych, jak krav maga, kickboxing czy MMA – nie chodzi wyłącznie o to, żeby nauczyć się skutecznie bronić lub atakować. To przygoda zarówno fizyczna, jak i psychiczna, a sporty walki często stają się wręcz stylem życia, pozwalają poznać nowych ludzi i wyrobić w sobie nowe dobre nawyki. Wymagają dyscypliny, konsekwencji i systematyczności, rzeźbią sylwetkę i poprawiają kondycję, zachęcają do utrzymania odpowiedniej diety, dbania o swoje ciało i umysł. To wręcz idealne hobby dla aktywnych mężczyzn, pozwala odreagować stres pracy i dnia codziennego, uczy skupienia, ale także współdziałania z innymi. Nie czekaj, obudź swojego wewnętrznego Bruce’a Lee!

JAK ZORGANIZOWAĆ WŁASNY ROAD TRIP ZA GRANICĄ?
MAMY DLA WAS CENNE WSKAZÓWKI

Zorganizowanie wyjazdu samochodowego do innego kraju (lub kilku) jest jak zorganizowanie podróży do innego miasta. Tylko na nieco większą skalę. Taki wyjazd to wspaniałe wspomnienia na całe życie, więc ważne, żeby był dobrze przemyślany i zaplanowany. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział film drogi. I prawdopodobnie zainspirował on wiele osób do zorganizowania własnej samochodowej wycieczki po jednym kraju lub kilku. Kto nie chciałby poczuć wiatru we włosach, tej wolności, którą daje podróż samochodem w przeciwieństwie do podróży samolotem? Podczas road tripu wszystko zależy tak naprawdę od was. Dlatego wcześniej trzeba się do niego dobrze przygotować.

Zorganizowanie wyjazdu do innego kraju jest nieco trudniejsze niż podróż na przykład nad polskie morze. Droga jest dłuższa, jesteście w obcym miejscu, różne rzeczy mogą się przytrafić (np. usterka w samochodzie). Ale to nie znaczy, że taki road trip nie jest możliwy. Podpowiadamy, o czym powinniście pamiętać, zanim zostaniecie królami szos.

PRZYGOTUJCIE SAMOCHÓD


Przed wyjazdem na pewno powinniście zadbać o dobrą kondycję samochodu, którym będziecie podróżować. Pamiętajcie, aby poddać go przeglądowi, upewnić się, że wszystko jest sprawne i działa jak należy.

Gdy już skompletujecie samochodowe wyposażenie i będziecie mieć pewność, że samochód jest gotowy do drogi, zajmijcie się kwestiami ubezpieczenia. Nie we wszystkich krajach polskie OC będzie honorowane. W niektórych potrzebna będzie Zielona Karta (konieczna jest w Albanii, na Białorusi, w Bośni i Hercegowinie, w Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Czarnogórze, Tunezji, Turcji oraz na Ukrainie) lub ubezpieczenie graniczne. Zielona Karta wystawiania jest na co najmniej 15 dni.

Fot. Adobe StockFot. Adobe Stock
Fot. Adobe StockFot. Adobe Stock

Jeśli chcecie wyjechać poza Unię Europejską, pamiętajcie o wyrobieniu międzynarodowego prawa jazdy. Obowiązuje ono w krajach, które są stronami Konwencji Genewskiej lub Wiedeńskiej. Które to państwa, możecie sprawdzić na rządowej stronie obywatel.gov.pl. Takie prawo jazdy może uzyskać każdy, kto ma ważne prawo jazdy polskie.

Do przygotowywania samochodu trzeba zaliczyć też kwestie związane z opłatami celnymi i za autostrady oraz z paliwem. Przed wyjazdem sprawdźcie, czy w wybranym przez was kraju lub takim, przez który będziecie przejeżdżać, nie jest wymagany tzw. Carnet de Passage. To międzynarodowy dokument celny, bez którego na granicy będziecie musieli uiścić stosowne opłaty. W Polsce wydawany jest przez PZM Travel. Potrzebny będzie w krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Australii.

Po dokładnym sprawdzeniu, jakie dokumenty będą wam potrzebne, aby wjechać do danego kraju samochodem i poruszać się po nim w ten sposób, sprawdźcie ceny paliwa i przepisy, które mówią o tym, ile benzyny w zapasie możecie ze sobą przewozić. Poszczególne odcinki drogi zaplanujcie więc tak, aby pusty bak nie zaskoczył was gdzieś na środku pustkowia. Lokalizacje stacji benzynowych możecie sprawdzić na przykład w aplikacjach nawigujących (które mogą być zbawienne podczas takiego road tripu, ale o tym później). Stacje są przydatne nie tylko ze względu na paliwo, ale też możliwość wypicia kawy, przegryzienia czegoś czy załatwienia innych potrzeb. Przy niektórych działają motele, więc jeśli poczujecie zmęczeni, nie ryzykujcie i zapytajcie o wolne pokoje.

Nie bez znaczenia są też ceny przejazdów przez autostrady. W Europie warto zaopatrzyć się w tzw. winiety, czyli nalepki na szybę samochodu, które są dowodem wniesienia stosownych opłat. Na stronie PZM Travel znajdziecie ceny winiet w poszczególnych krajach i dla poszczególnych rodzajów pojazdów, które obowiązują w danym roku kalendarzowym.

NAWIGACJA I MAPA

Kwestie przygotowania pojazdu mamy za sobą. Teraz pora na zaplanowanie trasy. Najłatwiej zrobić to oczywiście w aplikacji nawigującej. Możecie od razu zaznaczyć całą trasę lub tylko odcinki. Kto wie, może po drodze zobaczycie drogowskaz, który skieruje was do interesującej atrakcji, o której nie wiedzieliście? Zachowajcie nieco spontaniczności, bo może okazać się, że traficie na coś naprawdę wspaniałego.

Wytyczenie atrakcyjnej trasy to połowa sukcesu. Jeśli chcecie poczuć zew przygody, skok adrenaliny i dotrzeć w nieznane, poprowadźcie ją bocznymi, mniej uczęszczanymi drogami. To często właśnie tam, przy wiejskich, szutrowych drogach znajdują się największe skarby.

Planując trasę swojej podróży, możecie posiłkować się zarówno klasyczną mapą, jak i najnowszymi technologiami. W obu tych przypadkach na mapach doskonale widać, która droga jest atrakcyjna chociażby pod względem widokowym lub przyrodniczym. Marzy wam się jazda brzegiem morza lub oceanu albo podróż drogą, która wije się pośród górskich szczytów? A może poszukujecie punktów widokowych, z których rozciągają się bezkresne panoramy? Nic trudnego. Wystarczy spojrzeć na mapę lub sprawdzić w internecie najlepsze trasy ze spektakularnymi widokami.

Na papierowych mapach zaznaczone są również miejsca, w których znajdują się brody. Przy niskim stanie rzek zwykle są one przejezdne. Ale o tym będziecie musieli przekonać się sami.

Nawigacja to skarb nawet podczas krótkiej podróży, ale bywa zawodna. Naprawdę może się zdarzyć, że w przypadku zamknięcia np. mostu, aplikacja nie będzie potrafiła pokierować was do innej istniejącej przeprawy, która może być gdzieś niedaleko. W takiej sytuacji przyda się klasyczna, papierowa mapa, o której już wspominaliśmy, a na której wszystkie te mosty powinny być zaznaczone. Wystarczy więc rzut oka, aby dowiedzieć się, że możecie pojechać znacznie krótszym objazdem, niż proponuje wam to GPS.

Na papierowej mapie możecie też zaznaczać interesujące was punkty: miasta, atrakcje, parki narodowe itp. Poza tym taka mapa nie potrzebuje dodatkowej energii, aby działać. Co w przypadku, gdy za późno zorientujecie się, że wasz telefon za chwilę się rozładuje? Aplikacja bez niego nie zadziała, a tradycyjna mapa – owszem. Dlatego zawsze warto mieć ją pod ręką.

Fot. Adobe StockFot. Adobe Stock
Fot. Adobe StockFot. Adobe Stock

NOCLEGI I ATRAKCJE ZAREZERWUJCIE WCZEŚNIEJ

Nie dajcie się zaskoczyć. Szczególnie jeśli planujecie podróż do miejsc popularnych wśród turystów. Wszelkie noclegi w hotelach lub apartamentach, o ile to możliwe, zarezerwujcie z wyprzedzeniem. Dokładnie zaplanujcie harmonogram, aby wiedzieć, którego dnia dojedziecie do danego miejsca.

Jeśli na któryś dzień nie uda wam się znaleźć noclegu lub podróżujecie budżetowo, zastanówcie się nad biwakiem. Zabierzcie się ze sobą namiot i sprawdźcie miejsca na polach kempingowych. W niektórych krajach, m.in. w Norwegii, Danii czy Szwecji, namiot można rozbić praktycznie wszędzie (istnieją różne obostrzenia, które dotyczą m.in. odległości od domów mieszkalnych). Ma to związek z obowiązującym tam prawem, według którego człowiek jest częścią natury i może korzystać z niej w nieograniczony sposób. Oczywiście z jej poszanowaniem.

Jeszcze tańszą, a równocześnie bardzo ekscytującą opcją, jest spanie we własnym samochodzie. Wystarczy śpiwór, trochę miejsca i gotowe. Gwarantujemy, że wtedy poczujecie prawdziwą niezależność. Zanim zapadniecie w sen, rozłóżcie na masce koc, wygodnie się na nim wyciągnijcie i podziwiajcie gwiazdy. Wsłuchajcie się w dobiegające zewsząd odgłosy przyrody, posłuchajcie szemrania strumienia i szumu drzew. Tak właśnie brzmi wolność.

Ciekawą alternatywą dla klasycznych hoteli lub moteli są też tak nietypowe noclegi, jak domki na drzewie (nawet w Polsce powstało kilka takich miejsc), przeszklone igloo (w Finlandii),

latarnia morska (w Niemczech), a nawet. dźwig portowy (w Holandii). Przed wyjazdem sprawdźcie, czy na waszej trasie znajdują się takie miejsca i jeśli lubicie nowości, nie wahajcie się!

Wcześniejsze rezerwacje tyczą się też atrakcji. Są takie, które wręcz trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, bo inaczej nie ma szans na ich zobaczenie czy wejście do środka. Czasami, nawet jeśli na miejscu nie ma kolejek i problemu z dostaniem się do wewnątrz, i tak warto sprawdzić ceny biletów online. Bardzo często bowiem są one tańsze od tych kupowanych w kasach.

JEDZENIE W TRASIE

Możecie oczywiście żywić się w przydrożnych restauracjach. Ale co w sytuacji, gdy zgłodniejecie, a w promieniu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset kilometrów nie będzie żadnego zajazdu? Podróżowanie samochodem, w przeciwieństwie na przykład do samolotu, daje ten komfort, że możecie zabrać ze sobą dużą ilość jedzenia w różnej postaci. To też dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zorganizować ekonomiczny wyjazd.

Zaopatrzcie się więc w niezbędne produkty, zabierzcie też lodówkę turystyczną, aby przechowywać w niej jedzenie, które wymaga niższej temperatury. Przyda się ona też do schłodzenia napojów, których zapas (szczególnie wody), również powinniście mieć w trasie.

Fot. Adobe StockFot. Adobe Stock

POZWÓLCIE INNYM
MIEĆ Z WAMI KONTAKT

Bezpieczeństwo w czasie podróży to jedna z najważniejszych rzeczy. Dlatego zanim wyruszycie w trasę, poinformujcie bliskich, dokąd jedziecie i którędy mniej więcej będziecie się poruszać. Kontaktujcie się z rodziną lub przyjaciółmi również w trakcie wyjazdu, informujcie ich, gdzie jesteście i jak się czujecie, żeby w razie czego mogli wam pomóc i wiedzieli, gdzie was szukać.

Jeśli wasz telefon nie ma blokady, kupcie lokalną kartę SIM, bo to ułatwi wam kontakt ze światem i zmniejszy koszty. Warto nabyć też dodatkowy pakiet internetowy. Pamiętajcie też o sprawdzaniu stanu baterii na bieżąco. Zabierzcie ze sobą kabel USB, aby móc naładować telefon w trakcie jazdy.

Skoro już mówimy o bezpieczeństwie, nie zapomnijcie wcześniej o wszelkich ubezpieczeniach podróżnych. Samochodowa wycieczka ma być przecież przyjemnością, wydarzeniem, które będziecie wspominać przez lata. Nie pozwólcie więc, aby brak przezorności wam ją popsuł.

TEST NOWEJ KII CEED NA POLSKICH DROGACH
CZY TO NOWY WZÓR SEGMENTU C?

Nowa platforma K2, nowe jednostki napędowe, nowa stylistyka, świetne prowadzenie, wzorowo wykonane i praktyczne wnętrze oraz najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa i wsparcia w klasie - Kia Ceed obiecuje kierowcy bardzo wiele. Sprawdzamy, więc, co nowy kompakt potrafi. Oto nasz test Kii Ceed 2018.